Nositelka tradice paličkované krajky na Chomutovsku
Nejvýznamnější nositelkou tradice, která se zasloužila o to, aby se do Krušných hor po roce 1945 opět vrátila znalost paličkování, je nepochybně Věra Vlčková.
Narodila se v roce 1936 v Radostíně na Českomoravské vrchovině. Odtud se rodina přestěhovala do Pohledských Dvořáků nedaleko Havlíčkova Brodu a po válce natrvalo přesídlila do Chomutova. Zde Věra Vlčková navštěvovala jak základní školu, tak i gymnázium.
Po ukončení studií začala pracovat ve Válcovnách trub jako laborantka v ocelářské laboratoři. Po mateřské dovolené přešla do nově zbudované laboratoře v teplárně v Chomutově. Tehdy se začala zajímat o techniku paličkované krajky a díky směnnému provozu teplárny měla možnost vzdělávat se v Praze ve Školském ústavu umělecké výroby.
V Praze se učila paličkovat a postupně se zde také připravovala na svoji budoucí roli lektorky.
V roce 1969 Školský ústav umělecké výroby začal uvažovat o obnově ruční výroby krajek v Krušných horách. Věra Vlčková dostala nabídku učit paličkovat v Krušnohoří a po krátkém váhání ji přijala; tak vznikla první pobočka Školského ústavu ve Vejprtech a následně v Chomutově. V těchto pobočkách učila Věra Vlčková kromě paličkování techniku šité krajky a ruční výšivky. Po ukončení kurzů ve Vejprtech jezdila jako lektorka Školského ústavu do Mostu, Ústí nad Labem, Klášterce nad Ohří a Karlových Varů. V poslední době je jejím velkým potěšením kromě paličkování i zdobení kraslic reliéfním voskem. Tuto techniku se také naučila ve školském ústavě v Praze.
Chomutovská pobočka školského ústavu dlouhou dobu působila ve školní družině v ulici Na Příkopech, pak byla přestěhována do bývalé školy na Husově náměstí. Do roku 1999 byly postupně všechny pobočky Školského ústavu umělecké výroby zrušeny nebo převedeny pod Domy dětí a mládeže. Téhož roku Věra Vlčková odešla do důchodu.